JÁCHYMOV |
|
|
Město Jáchymov leží na úpatí Klínovce v prudce klesajícím údolí Veseřice. Město je známé především svým lázeňstvím. Na začátku 20. století zde byly nalezeny vydatné radioaktivní prameny a v roce 1906 založeny první radonové lázně na světě. U kolébky lázní Jáchymov byli manželé Pierre a Marie Curieovi, nositelé Nobelovy ceny.
Zdejší termální a radioaktivní prameny pomáhají například při poruchách metabolismu, onemocněních nervového systému, onemocněních pohybového ústrojí, léčí se zde i choroby metabolické (cukrovka, dna) a choroby provázející stáří.
Díky své poloze v Krušných horách je Jáchymov ideálním východiskem pro výlety do této oblasti. Nedaleký Klínovec je oblíbeným lyžařským střediskem a jen o trochu vzdálenější Boží Dar je známým hraničním přechodem do Německa.
Status: město Celková výměra: 5111 ha Počet obyvatel: cca 3400 Okres: Karlovy Vary Obvody, části: Jáchymov, Mariánská, Nové Město, Suchá, Vršek, Popov, Zálesí Střední nadmořská výška: 660 m n. m. Nejníže položený bod: 570 m n. m. Nejvýše položený bod: 756 m n. m.
HISTORIE
Jáchymov patří mezi nejvýznamnější česká hornická historická města. V 16. století ho proslavila ho těžba stříbra a následná ražba stříbrné mince tolarů (od těchto mincí, které byly ve své době zárukou kvalitní měny je odvozen i název měny USA – dolaru). Stříbrná horečka sice během několika desetiletí pominula, ale hornická činnost pokračovala i nadále – vedle stříbra se těžilo olovo, arsen, kobalt, nikl, cín a také smolinec, který se používal k barvení skla. A byl to právě jáchymovský smolinec, ve kterém manželé Curieovi objevili v roce 1898 nové prvky – polonium a radium. Tento objev přinesl městu světlé (radonové lázně) i stinné stránky. Od konce 40. let probíhala na Jáchymovsku masivní těžba uranu pro potřeby zbrojního programu SSSR. Při této těžbě byly využíváni i političtí vězni – muklové (muž určený k likvidaci), kteří zde pracovali a žili v naprosto nevyhovujících podmínkách (nedostatek potravin, špatné vybavení, bez ochrany proti záření, bez lékařské péče atd.).
PAMÁTKY
Mezi památky na těžbu stříbrných i uranových rud patří i areál štoly č. 1 a sousední důl Svornost.
DOSTUPNOST
Vzdálenost vzdušnou čarou 16 km serním směrem od okresního města Karlovy Vary.
- Vlakem: žst. Ostrov (trať č. 140), vzdálenost 10,5 km.
- Autobusem:
- Pěšky: modrá TZ směr Plešivec a směr Horní Hrad; žlutá TZ směr a směr; zelená TZ směr Suchá a směr Popovský kříž.
- Na kole: cyklotrasa č. 2005, 2198.
- Autem: silnice č. 25 směr Boží Dar a směr Ostrov.
|
|
|