ŠMIŘÁKŮV MLÝN V KOZLOVICÍCH

Negarantovaná informace
Adresa:Kozlovice 130, 739 47 okres Frýdek-Místek
Telefon:+420 558 640 789
Mobil:+420 732 825 030
Email:namlyne@namlyne.cz
GPS:49°36'26,360"N, 18°15'10,640"E
Odpovědná osoba:Michaela Krpcová
Pro detail klikni (ortofotomapa)
Zobrazení na mapě

V dědině Valašských vojvodů v Kozlovicích (okres Frýdek-Místek) najdete raritu, která není jen tak jinde k vidění - rekonstruovaný mlýn s náhonem a plně funkčním mlýnským kolem. Mlýn je dominantou nově otevřeného areálu, jehož součástí je rovněž výtečná restaurace U mlynářky, ubytování v podkrovních pokojích a venkovních apartmánech, zastřešený gril s velkým posezením a část zvaná Kozlovický skanzen. Jde o soubor několika napodobenin malebných historických dřevěných staveb se sbírkami lidových řemeslných náčiní.

V kratší roubené části budovy mlýna najdete malebný hostinec, malé muzeum mlýnských a historických artefaktů a hlavní vchod do ubytovací části. Mezi různými předměty z doby našich praotců můžete rovněž shlédnout židli, na které sedával při návštěvách Šmířakova mlýna Leoš Janáček. Čepuje se zde živé nefiltrované pivo Trubač, jehož domovem je Městský pivovar ve Štramberku.


Zajímavost
5. května 2006 požehnal zdejší dřevěné kapličce sv. Floriána, patrona hasičů, kominíků a všech, kteří pracují s ohněm, ostravsko - opavský biskup František Václav Lobkowicz. Na památku této vzácné události a návštěvy nechal provozovatel areálu Na mlýně tisknout obrázky se sv. Floriánem a razit pamětní mince. Motiv tohoto světce nebude chybět ani na vystavených podmalbách na skle, pryscích či na keramických džbánech habánského stylu.