Podrobné vyhledávání ve všech kategoriích  

Výhodné balíčky

Náhodný tip


Novinky InfoČeskoPočasí v ČR

meteopress.cz meteopress.cz

Úvod - Přírodní zajímavosti - Beskydy - Skalní města a útvary - Ostravice - SKÁLY NA SVAZÍCH LYSÉ HORY - HORNÍ MAZÁK


Upravit informace | Vložit novinku | Vložit akci | Tisknout

SKÁLY NA SVAZÍCH LYSÉ HORY - HORNÍ MAZÁK

Fotografie (3)[Zobrazit náhledy]

Jde o skalní pískovcový útvar ležící přibližně v polovině cesty z vesnice Ostravice k vrcholu Lysé hory, nedaleko turistického rozcestníku na Butořance, na okraji kotle potoku Mazák, tj. v západních svazích masívu Lysé hory v nadmořské výšce cca 700 m. Jde pravděpodobně o nejznámější skalní útvar v oblasti Moravskoslezských Beskyd.

Spojení a přístup:

Nejbližší spojení je z autobusové zastávky Ostravice - Mazák a z vlakové stanice Ostravice - železniční trať Frýdlant nad Ostravicí - Ostravice. Skály se nenachází přímo na turistické značce.

Turistická značka však prochází nedaleko od nich - cca 200 m. Jde o rozcestí modré a červené značky nazývané Butořanka. Na obě značky se obvykle nastupuje od žel. stanice (zkrácení nástupu autobusem na autobusovou zastávku Mazák je sice možné, ale spoje nejsou časté). Od vlakového nádraží po rozcestí na Butořance dojdeme po obou značkách po cca 4 až 4,5 km. Červená vede údolím potoku Sepetný, modrá údolím potoku Mazák.

Pro poznání skalních útvarů je vhodnější zvolit (i přes cca 2 km dlouhý nástup po hlavní asfaltové cestě k přehradě Šance) přístup po modré značce, která zároveň míjí další skalní útvar - skály Dolního Mazáku a prochází okolo potoku Mazák. Ten se místy zařezává do skalního podloží a vytváří tak malé kaňonovité útvary a vodní skluzy. Na začátku údolí je rovněž malý památník oběti II. světové války. Od rozcestí na Butořance pokračujeme ke skalám dále po svažnici vedoucí napravo od červené tur. značky. Skály dosáhneme po cca 200 m - nacházejí se napravo od cesty - ve vzdálenosti cca 50 m od ní.

Ochrana, možnosti skálolezení:

Nachází se na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy, nedaleko přírodních rezervací Mazák a Mazácký Grúnik. Samotné skály však nejsou chráněny a bývají využívány jako cvičné horolezecké terény s obtížnostmi většinou okolo III. až IV. Stupně.

Jiné zajímavosti :

Pod skálami se nachází dřevěná chata, která slouží jako zázemí skálolezcům. Je spravována horolezeckým oddílem Sokol Staré Město. Veřejnosti není přístupná.

Blízké okolí:

Poznání tohoto skalního útvaru je možno spojit především s výstupem k vrcholu Lysé hory a s poznáním dalších skalních útvarů v jeho blízkosti.

Jde o skalní útvar Dolního Mazáku na přístupové cestě po Modré značce a tři skalní útvary na nedalekém kopci - lidově nazývaném "Smrčina". Jde o kopec, který obchází při výstupu jak červená tak modrá tur. značka (červená ze severu a modrá z jihu). Tyto skály se podle lidového pojmenování nazývají "Liščí díry". Jsou vzdáleny od Horního Mazáku 1 až 1,5 km.

Další skalní útvar pod Ostrou nedaleko modré turistické značky a stylové horské chaty "U zbuja" je vzdálen cca 4 km. Ten můžeme při sestupu k vlakové zastávce Ostravice - zastávka shlédnout a spojit s návštěvou srubu Petra Bezruče a chráněného přírodního výtvoru Peřeje Ostravice. Naopak pokud budeme pokračovat při sestupu na Malenovice nabízí se ještě posezení v hospůdce U Veličků a v závěru i sestup k vodopádu Satina.

Turistické mapy:

KČT č. 96 - 1:50 000 Moravskoslezské Beskydy Shocart č. 69 - 1:50 000 Moravskoslezské Beskydy Kartografie Praha č. 42 - 1:100 000 Beskydy

Autorem textu a fotografií je Miroslav Lysek.


V okolí 10 km najdete


RESORT SEPETNÁ OSTRAVICEBeskydy / Ostravice
Kapacita bez přistýlek: 264, v ceně od 570 Kč (osoba/noc)

BELTINE FOREST HOTEL **** - OSTRAVICEBeskydy / Ostravice
Kapacita bez přistýlek: 107, v ceně od 1750 Kč (osoba/noc)
Města a obce
OSTRAVICE
Ubytování
RESORT SEPETNÁ OSTRAVICE
SRUBY PEŘEJE OSTRAVICE
HOTEL FREUD OSTRAVICE
HOTEL ODRA OSTRAVICE
UBYTOVNA OSTRAVICE
HORSKÝ HOTEL LIPTOV - OSTRAVICE
GREEN INN HOTEL - OSTRAVICE
CHATA TEPLÁRNA NA OSTRAVICI
BELTINE FOREST HOTEL **** - OSTRAVICE
Stravování a zábava
GOLF & SKI RESTAURANT NA OSTRAVICI
RETAURACE U TKÁČŮ - OSTRAVICE
Historické zajímavosti
ŘÍMSKOKATOLICKÝ KOSTEL NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE NA OSTRAVICI
SRUB - PÁMÁTNÍK P. BEZRUČE NA OSTRAVICI
FARNÍ KOSTEL ČESKOBRATRSKÉ CÍRKVE EVANGELICKÉ NA OSTRAVICI
DŘEVJANKA U ZBUJA NA OSTRAVICI
MOHYLA JANA PALACHA NA SMRKU
MOHYLA JOHNA LENNONA NA SMRKU
Přírodní zajímavosti
PR MAZÁCKÝ GRÚNIK V BESKYDECH
PP KORYTO ŘEKY OSTRAVICE
SKÁLY NA SVAZÍCH LYSÉ HORY - DOLNÍ MAZÁK
NPR MAZÁK V BESKYDECH
PP BUČACÍ POTOK
Kultura
GALERIE UMĚNÍ NA OSTRAVICI
Turistika
OSTRAVICE - ŠANCE - POD ČUPLEM - KOBYLANKA - LYSÁ HORA
SMRK
Sport
LANOVÉ BLUDIŠTĚ OPIČÁRNA - OSTRAVICE
STEZKA BESKYDSKOU KRAJINOU NA KONI - TURISTICKÁ JÍZDÁRNA MUCHOVICE
SKI AREÁL NA ČELE V OSTRAVICI
GOLFOVÉ HŘIŠTĚ OSTRAVICE
FARMA ZÁTOPEK - OSTRAVICE
FREUD LIFESTYLE OSTRAVICE
RELAXCENTRUM SEPETNÁ OSTRAVICE
BĚŽECKÉ TRATĚ OSTRAVICE
Obchod a služby
CYKLO SERVIS, SKI SERVIS, PŮJČOVNA RUMA SPORT OSTRAVICE
WELLNESS ODRA PARADISE NA OSTRAVICI
INFOCENTRUM OSTRAVICE
PŮJČOVNA SEPETNÁ OSTRAVICE
PRIVÁTNÍ WELLNESS SLUNÍČKO OSTRAVICE
ŽELEZNIČNÍ STANICE OSTRAVICE
  Další možnosti regionu ... Uvedené vzdálenosti jsou měřeny vzdušnou čarou.Komentáře k článku

Zatím nebyly k článku napsány žádné komentáře.
Přidejte vlastní komentář k tomuto článku
Vážení návštěvníci, komentáře k místu smí vkládat každý a bez přihlášení. Smyslem komentářů je předání dojmu či tipů ostatním. Nejedná se o chatovou místnost. Prosíme všechny přispívající o slušnost a věcnost. Vyhrazujeme si právo smazat příspěvky nesouvisející s tématem a příspěvky nesmyslné. Taktéž si vyhrazujeme právo rušit příspěvky porušující zákony ČR, vulgární, spamující, urážející, pomlouvající, nerespektující soukromí ostatních, příspěvky nezákonné, propagující jakoukoliv nesnášenlivost, diskriminaci či skrytou reklamu. Odesláním komentáře dáváte souhlas k uveřejnění Vaší IP adresy na serveru InfoCesko.cz. Vaše jméno či nick nesmí zneužít jméno známé osoby.
Redakce neodpovídá za obsah diskusních příspěvků.
Text komentáře:
Jméno:   Email (nepovinné):
CAPTCHA imageZadejte výsledek:

Beskydy

Přihlášení
Login
Heslo


TOPlist
O projektu | Kontakty | Napište nám | Zákaznická zóna | Ceník reklamy | Ochrana osobních údajů | Cookies | Partneři | Ikona pro zpětný odkaz